Stalag I A – wspomnienia

Szanowny Panie,
Mój tata (rocznik 1912) był również w Stalagu IA i miał numer 48396 a więc bardzo bliski pana taty.Wybieramy się razem we wrześniu do Kamińska aby jeszcze raz zobaczył te tereny.
Serdecznie pozdrawiam
Andrzej C.
aciesla@volny.cz

 

Panie Andrzeju,

Rzeczywiście numery obozowe naszych ojców są bardzo bliskie.Mój tata zmarł w 1991 r. w Kętrzynie.Interesuje mnie skąd pochodził Pana tata (może też z Wileńszczyzny?), gdzie i kiedy dostał się do niewoli (o losach wojennych mego taty pewnie Pan czytał w internecie).Czy zachowały sie jakieś pamiątki z pobytu Pana taty w obozie.Może będzie Pan wykonywał zdjęcia podczas pobytu w Kamińsku?
Serdecznie pozdrawiam,
eo 

 

Szanowny Panie,
Dziękuję za mail i przepraszam,że nie odpowiedziałem.Byłem kilka dni w podróży i nie było mowy o scanowaniu.
Nasza rodzina pochodzi z warszawskiego i mój tata służył w 28 PAL w Zajezierzu.Był kapralem i przeszedł szlak bojowy od Wielunia do Modlina,gdzie kapitulowali 30.09.Po kapitulacji, odwiezieni byli do miejscowości Niestum koło Ciechanowa a następnie, po kilku dniach, do Olsztyna gdzie odebrano im konie.Z Olsztyna pociągiem (po sześdziesięciu w wagonie), przewiezieni byli do Stalagu IA,który znajdował się około 4 km od stacji kolejowej.W tym czasie- według taty- właśnie obóz budowano.31.10.1939 tata był wysłany do Gaffken koło Królewca,gdzie pracował w majątku Pani Mayer.Przebywał tam do lata 1941 a następnie wrócił do obozu.Od początku do końca był jeńcem wojennym.Ze względów zdrowotnych  był 1-go lutego 1942 zwolniony z obozu i pod eskortą odwieziony wraz z innymi do Warszawy skąd puszczono ich do domów.
Nie wiem czy posiada Pan zdjęcie ,które posyłam.Tatuś otrzymał go od Jana Krzemkowskego,już po powrocie z niewoli.Dlatego są na nim dwie daty:data meczu i data dedykacji.Sierżant Krzemkowski (pochodził z poznańskiego) stoi na zdjęciu drugi z lewej.Pierwszy z prawej to Rutkowski z kompanii D.Ten siedzący na ziemi w ciemnej koszulce to Wasilewski (lubił grać również w karty).
Mój tata(rocznik 1912) cieszy się nadal dobrym zdrowiem i dobrą pamięcią.Jeżeli zdrowie dopisze to 15 września,jak co roku, weźmiemy udział w uroczystości 28 PAL w Zajezierzu.W tym czasie chcemy również pojechać do Kamińska.Oczywiście będę robił zdjęcia.
Serdecznie pozdrawiam
Andrzej C.

 

Panie Andrzeju,
Dziękuję za emaila i zdjęcie, nie znam tej fotografii.Wiem tylko, że Pan Jan Krzemkowski byl w obozie mężem zaufania polskich jeńców. W załączeniu przesyłam 10 zdjęć ze Stalagu I A. Mam do Pana prośbę,jakby Pan mógł to poproszę o jakieś zdjęcie z Kamińska po powrocie z podróży. Serdecznie pozdrawiam,
eo

Bardzo,ale to naprawdę bardzo dziękuję za przesłane zdjęcia.Bardzo ciekawy jest plan.Tata zawsze opowiada o Gurken.Naturalnie,że jeżeli tylko uda się nam zrealizować plan podróży do Kamieńska,poślę Panu wszystkie zdjęcia jakie zrobię.Słyszałem,że na terenie obozu jest teraz więzienie.
A.C.

Tata oglądał zdjęcia,które Pan posłał i wspominał teatr francuski,który grał także dla Niemców.Podobno bardzo dobrze się bawili siedząc na ustawionych na placu krzesłach.Tata pracował wtedy w arbeitsamt i oglądał jedno przedstawienie z okna.Oglądając mapkę powiedział,że w Gurken był cmentarz gdzie chowano zmarłych jeńców.
A.C.

 

Witam,
znalazłam tę stronę, szukając informacji na temat Stalagu IA. Ojciec znajomego Belga przebywał w tym obozie, razem z bratem. On wrócił, brat juz nie. Czy mozna gdzieś szukać list z nazwiskami jeńców?
pozdrawiam

Ola
aleksandra@sezam.pl

Pani Aleksandro,

Nie spotkałem się z listami jeńców  Stalagu I A. Nawet Międzynarodowe Biuro Poszukiwań w Arolsen w Niemczech ma skape wiadomości na temat jeńców, nie znaleziono w dokumentach nazwiska mojego ojca.

 

Serdecznie pozdrawiam,

eo

 

Znalazłem na blogu sporo informacji i zdjęć dot. Stalag 1A Stablack. Otóż w tym obozie przebywał od 1939 do wyzwolenia mój teść Marian Błaszczyk (1913–1989). Początkowo jako pacjent obozowego lazaretu, a potem jako sanitariusz i pomoc medyczna. Nr obozowy: 61159. Załogę lazaretu stanowili lekarze różnych narodowości, a z Polaków m.in. kpt. Słaby z Westerplatte.
Teść przywiózł z obozu, a wcześniej przysyłał do rodziny sporo zdjęć – mam ich około 60. Chętnie wymienię się informacjami i tymi zdjęciami.
pozdrawiam

Janusz K. K.

 

Mój dziadek także był w tym stalagu i na robotach niedaleko Gumbinnen (chodzili tam na zakupy) w miejscowości Tejhoff lub Eszeryszki. Jeśli ktoś posiada wiadomości na temat tych miejscowości to proszę o kontakt.
d.kmiec@op.pl
» 

 

Jedna myśl na temat “Stalag I A – wspomnienia

  1. Witam, czy mogłabym zobaczyć zdjęcie na którym jest wspomniany Rutkowski? Mój dziadek był w Stalag IA, nazywał się Antoni Rutkowski. Bardzo jestem ciekawa czy to on jest na tym zdjęciu. Pozdrawiam.

    Polubienie

Dodaj komentarz