Szlachta – Laudańscy i Orłowscy

To było, że mąż ze szlachtów wywodził sia. Męża matka, Orłowskie, to szlachcicy. A Sokołowskich nie prostaki, a to ze szlachtów Orłowski. To ja, nawet mnie nic nie ma szlacheckiego. Już dzieci, już oni majo tej krwi szlacheckiej [Ze względu na męża?] Ah’a, mąż Orłowski. Urodziła matka, Orłowska była, to Orłowski był szlachcic i nadzielony był, jakoś ziemie miał szeździesiont hektarów ziemi, tam koło Mejkszt. Ten i Laudanski stamtond pochodzi, ale Laudanski nijak. A ten, dobre były przy Polsce, nawet dyplom jest, wisi u mnie dyplom, że był dobry gospodarz przy Polsce, jest dyplom. U Eli jest wszystko, nie pokazywała? Dyplom jest, że dobrym był gospodarzem kiedyś. Czemu tam dobrym był, ależ Syberia za to, z matki strony popłakawszy i tu.
W Polsce mam jedna koleżanka] w Kętrzynie, i wszystko. To z Bobrowskich takich, z rodu takiego wysokiego. To też ma takiej żyłki szlacheckie, ona taka już hrabioskiej, to ta. [Czym takie osoby różniły się od takich zwykłych? Od zwykłych, inne i wszysko. I nawet nie, nie wiem ja czym sie różniły, ale nawet ci załomni [!] różnili sie, wszystko. Ot różnili sie po wszyskim, i po rozmowie, i po wszystkim różnili, a czemu nie wiem, już taki zadatek. Język też był inny?] Delikatny, taki jak pani język, taki jak pani język, tak. Taki delikatny język, o. Ja to już nie teraz. Ja mówiła ładnie, teraz aby jak

NuAL28

NuAL28 – kobieta, ur. w Nurwianach, 5 klas szkoły polskiej w Nurwianach i Dryświatach. 2 lata uczyła się w szkole rosyjskiej. Wyszła za szlachcica, miała kontakt z polszczyzną. Ma twarde l (a nie miękkie l’).

Skróty nazw miejscowości
Nu – Nurwiany (koło Dryświat)
AL – Anna Laudańska

Nurwiany gm. Dryświaty
Mejkszty gm. Widze

Bobrowski Brunon Leonowo folwark gm. Dryświaty
Bobrowski Leon Jampol folwark gm. Dryświaty, Leonpol gm. Widze, Magunki folwark gm. Smołwy
Bobrowski Wacław Magunki

Na podstawie książki:
SŁOWNICTWO  POLSZCZYZNY GWAROWEJ NA BRASŁAWSZCZYŹNIE
pod redakcją Janusza Riegera

3. Życie społeczne – Szlachta i chłopi

s. 398-399

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s