Tata w niewoli niemieckiej – Stalag I A i roboty przymusowe – Gumbinnen

OBÓZ JENIECKI Stalag I A  STABLACK  (15 IX 1939 – 13 XII 1941)
Napoleon Orłowski trafił 14  IX 1939 r. na punkt zborny jeńców pod Siedlcami. Mój ojciec trafił ostatecznie do obozu jenieckiego Stalag I A Stablack (Stabławki) pow. Pruska Iławka w Prusach Wschodnich. Obóz  Stablack to dzisiejsze Dołgorukowo koło Bagrationowska, obwód kaliningradzki w Rosji (w pobliżu przejścia granicznego Bezledy) i Kamińsk w pow. bartoszyckim. Napoleon otrzymał nr jeńca 48118.

 

 
Zdjęcie taty prawdopodobnie z okresu pobytu w obozie
jenieckim, widoczne tasiemki od tablicy z numerem jenieckim

Napoleona skierowano do pracy w gospodarstwie rolnym. Mieszkał wraz z innymi jeńcami w pomieszczeniu gospodarczym. Napoleon Orłowski w stalagu przebywał do14.12.1941 roku ale nie był to jeszcze koniec pobytu w niewoli niemieckiej.

ROBOTY PRZYMUSOWE – GUMBINNEN  (14 XII 1941 – I/II 1945 rok)
Od czerwca 1940 r. zaczęto przenosić znajdujących się w niewoli żołnierzy polskich na status robotników przymusowych. Zwalnianych kierowano na zachód alei do powiatów Prus Wschodnich zgodnie z zapotrzebowaniem na siłę roboczą.Jeńców kierowano do urzędów pracy. W ten sposób został skierowany do Urzędu Pracy w Gumbinnen również mój ojciec Napoleon Orłowski. Miasto powiatowe Gumbinnen (Gąbin) leżało podobnie jak Stablack na terenie Prus Wschodnich (Niemcy). Obecnie ta miejscowość, nad rzeką Pisą, nosi nazwę Gusiew i znajduje się w obwodzie kaliningradzkim (Rosja). Podobnie jak w Stablacku, N. Orłowski trafił do gospodarstwa bogatego rolnika niemieckiego (baora) gdzie pracował przy obsłudze koni, krów, w polu, transporcie płodów rolnych itp. W związku z odebraniem mojemu Ojcu statusu jeńca wojennego, sytuacja prawna formalnie była gorsza.

 
Zdjęcie taty prawdopodobnie z okresu robót przymusowych
w okolicach Gumbinnen (zniszczone, w prawym górnym rogu
widoczna urzędowa pieczęć), być może z dokumentu tożsamości
lub przepustki, numer 5/7420  jest inny niż numer obozowy ze
stalagu I A

W praktyce niewiele zmieniło się. Tylko koniec wojny mógł przynieść kres pobytu w niewoli niemieckiej. Powoli zbliżał się front radziecki, również w okolicach Gumbinnen gdzie pracował  N. Orłowski, jako robotnik przymusowy,powstała nadzieja na zakończenie wojny. Dopiero w I 1945 r. ruszyła ofensywa w Prusach Wschodnich  i ponownie wyparto Niemców z całych Prus Wschodnich, w tym z  Gumbinnen. Był to również koniec pobytu N. Orłowskiego w niewoli niemieckiej.

Mój dziadek również był w tym Stalagu
Zbyszek
zibi03@onet.eu

Reklamy

2 myśli na temat “Tata w niewoli niemieckiej – Stalag I A i roboty przymusowe – Gumbinnen

  1. Mój dziadek także był w tym stalagu i na robotach niedaleko Gumbina (chodzili tam na zakupy) w miejscowości Tejhoff lub Eszeryszki.Jesli ktoś posiada wiadomości na temat tych miejscowości to prosze o kontakt

    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s