Laudańscy, Lawdańscy – Wojckieluny

Moja ciocia Apolonia Laudańska zd. Orłowska wyszła za mąż za Franciszka Laudańskiego (używane też nazwisko:Lawdański, Lewdański), mieszkali w Wojckielunach gm. Dryświaty pow. Brasław w woj. wileńskim. Laudańscy i Lawdańscy posługiwali się herbem Jastrzębiec a być może herbem Laudański (inna nazwa Lawdański).

Wojckieluny, dwór, pow. nowoaleksandrowski, w 2 okr. pol., gm. Widze, własność Pizanich, ma 173 dzies. (24 nieuż.).

Wg Słownika Geograficznego Królestwa Polskiego

Widzki Dwór, pow. nowoaleksandrowski. Nadane w 1794 r. przez ces. Katarzynę Mikołajowi Pizaniemu. Dobra składały się z  folw: Puszki, Antoprudzie (dokupionego z dóbr Girejsze), Kłundziszki, Kożelewszczyzna i Wojckieluny, obejmowały 6000 dz.., miały 800 dusz męskich.
Słownik Geograficzny Królestwa Polskiego, Tom XV cz. 2, str. 685.

Na rosyjskiej mapie z okresu zaborów (XIX w.) widnieje: folwark Wickieliuny.

eo

5 myśli na temat “Laudańscy, Lawdańscy – Wojckieluny

  1. Tak przypadkiem wpisałam w googlach nazwisko Laudańscy. Moi przodkowie pochodzili z Litwy. Ona Józefa Laudańska wyszła za mąż za Bernarda Czarneckiego. W 1863 zostali zesłani na sybir i wylądowali we Władywostoku. Większość potem wymordowano w 1938 r. Trochę znam historię rodzinną ale nie bardzo wiem jak się do tego zabrać żeby stworzyć drzewo genealogiczne.pozdrawiam.

    Polubienie

  2. Witam.Mój dziadek był maszynistą na kolei,nazywał się Aleksander Laudański jego żona Kazimiera Laudańska z domu Szyberko lub Szybeko mieli ośmioro dzieci .Cała rodzina została wywieziona na Syberię .Z Syberii wróciła tylko moja babcia Kazimiera jej córka Czesia i mój ojciec Aleksander.Zamieszkali w majątku Purwiniszki pow.Brasław.Chciałabym dowiedzieć się więcej o mojej rodzinie,ponieważ moi bliscy poumierali gdy miałam 11 lat.Pamiętam z opowiadań takie nazwiska jak: Olechnowicz, Aleksandrowicz Bolesław i Wiktoria .Będę wdzięczna za informację.Z poważaniem Maria Laudańska.

    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s