Rozważania o Orłowskich h. Lubicz

Szanowny Panie (nie piszę:kuzynie bo zapewne należymy do różnych rodzin), Orłowscy to nazwa wielu rodzin dlatego publikując cokolwiek na ten temat należy podać herb lub poinformować o pochodzeniu plebejskim (np.znanego malarza). Ja jestem Orłowski herbu Lubicz a Pan zapewne Jastrzębiec.
Po drugie dlaczego gdzieś Pan kryje swój adres e-mailowy, zamiast podać na pierwszej stronie?
Pozdrowienia

Henryk Orłowski h. Lubicz


Panie Henryku,
Ma Pan rację, nazwisko Orłowski jest w naszym kraju bardzo popularne. Osób noszących nazwisko Orłowscy jest ponad 23000. Np. Pana imiennik Henryk Orłowski ale herbu Jastrzębiec jest wiceprezesem wrocławskiego oddziału Związku Szlachty Polskiej.Pan Krzysztof  Orłowski herbu Lubicz jest wiceprezesem warszawskiego oddziału Związku Szlachty Polskiej. Z Panem Krzysztofem utrzymuję kontakt korespondencyjny.
Niedługo minie 100 lat kiedy konstytucja z 1921 roku zniosła stan szlachecki w Polsce. Używanie herbu jest stosowane dziś raczej w określonych środowiskach,np. związkach i towarzystwach szlacheckich (do celów genealogicznych)kontynuujących piękne tradycje stanu szlacheckiego. Nic złego się nie dzieje jeśli na co dzień  nie podawany jest herb lub pochodzenie plebejskie. Mijały lata i zachodziły zmiany. Szlachta ubożała a stan plebejski wzbogacał się. Upadek systemu feudalnego dał drogę rozwojowi uprzemysłowienia. Wzrastało znaczenie nowej warstwy społecznej, dziś prym wiodą wszelkiego rodzaju przedsiębiorcy i tzw. biznesmeni. Przytaczany przez Pana malarz Aleksander Orłowski był synem karczmarza. Rodzice jego prowadzili w Siedlcach dom zajezdny, który odwiedzali dawniejsi możnowładcy np.. Czartoryscy. Dziś można powiedzieć, że rodzice Aleksandra Orłowskiego byli hotelarzami, restauratorami czyli biznesmenami.
Czytając moją stronę miał Pan dwie możliwości skontaktowania się ze mną,klikając na link napisz „do mnie” (zapewne tak się stało) lub pisząc do księgi gości. List Pana trafił do mnie czyli wszystko jest w porządku.

Serdecznie Pana pozdrawiam,
eo


 

Szanowny Panie,
Znalazłem na Pana stronie e-maila od p. Henryka Orłowskiego h. Lubicz. Jestem zainteresowany kontaktem z nim (moja babcia była z Lubicz Orłowskich), a nie widzę jego adresu mailowego.
Czy mógłby mi Pan pomóc?
Z pozdrowieniami,

Maciej Niemierko
Gdańsk
maciej.niemierko@fmc.pl

 

Panie Henryku,

Otrzymałem poniższego emaila, nie wiem czy można podać Pana adres emailowy? Może Pan sam napisze do pana Nacieja Niemierko?

 

Serdecznie pozdrawiam,
eo

 

Reklamy

2 myśli na temat “Rozważania o Orłowskich h. Lubicz

 1. Szanowni Państwo,
  czy może ktoś coś wie na temat rodziny Orłowskich mieszkających przed wojną w miejscowości Królewszczyzna, powiat dziśnieński , niedaleko miasta Głębokie, lub ze wsi – folwarku Szałasze (teraz Białoruś). Mój dziadek Stanisław Orłowski pochodził stamtąd, wspominał , że pochodzi ze szlacheckiej rodziny.
  Może ktoś wie, gdzie można w internecie znaleźć księgi metrykalne z tamtych stron?

  Polubienie

 2. Witam,

  czy ma Pan jakieś informacje na temat rodziny Orłowskich z okolic Sochaczewa? Andrzejów Duranowski, Młodzieszyn, Juliopol?
  Będę bardzo wdzięczna za pomoc.

  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s